Włochy

Istnieje wiele powodów, dla których Włochy są jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów z całego świata. Jednych przyciąga historia tego miejsca, innych wspaniała architektura i smaczna kuchnia. Bez wątpienia jednak jednym z ważniejszych atutów tego kraju jest położenie geograficzne - otoczone aż przez pięć mórz. Włochy wyróżniają się unikalnym morskim krajobrazem i oferują jedne z najpiękniejszych plaż na świecie.

Wielbiciele piaszczystych plaż powinni za cel swojej podróży wybrać północne wybrzeża Adriatyku, a zwolennicy plaż kamienistych udać się do południowej, górzystej części kraju. Włoskie plaże dzielą się na publiczne i prywatne. Na pierwsze z nich można wejść bezpłatnie, ze swoim sprzętem do plażowania. Plaże prywatne z kolei znajdują się przede wszystkim w znanych kurortach i trzeba na nich zapłacić za serwis plażowy (parasol i dwa leżaki).

Zatoka Neapolitańska

Znajdujące się na południu Włoch Wybrzeże Amalfi jest jednym z najbardziej pożądanych przez turystów miejsc do wypoczynku. Na uwagę zasługuje Positano oraz znajdująca się w nim plaża Marina Grande. Ze względu na to, że Wybrzeże Amalfi złożone jest głównie z małych kamyczków, nie będzie to dobre miejsce dla miłośników piaszczystych plaż.

Wybrzeże Adriatyku

Słynące z pięknych plaż i lazurowego morza Wybrzeże Adriatyku cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Znajdujące się we wschodniej części Włoch Rimini czy Cattolica bez wątpienia należą do najchętniej odwiedzanych kurortów w regionie. Warto również wspomnieć o położonych w pobliżu Wenecji Jesolo, Caorle i Lignano Sabiadoro. Turyści chętnie kierują się również w stronę Riviera del Conero, znanej z malowniczych zatoczek z plażami.

Wybrzeże Toskanii

Znana z piaszczystych plaż Elba to doskonały pomysł na rodzinne wakacje. Warto wspomnieć chociażby takie miejsca jak: Marina di Alberese, Fetovaia czy Sterpaia. Dla osób ceniących sobie spokój, dobrym miejscem wypoczynku będą plaże zlokalizowane na terenie naturalnego parku przyrody Rimigliano.

Sardynia

Oprócz skalistych odcinków Sardynia oferuje wspaniałe piaszczyste plaże, co w połączeniu z turkusową wodą tworzy niesamowity widok. Na uwagę zasługują takie kurorty jak: La Pelosa, Cala Gonone czy Alghero.

Sycylia

Wyspa jest bardzo zróżnicowana: można na niej znaleźć szerokie, piaszczyste plaże, jak i skaliste, żwirowe wybrzeże. Sycylia może poszczycić się przodującą w światowych rankingach piękną plażą w San Vito Lo Capo.