Zasady panujące na plażach i informacje od ratowników

Będąc na plaży musimy pamiętać o szeregu podstawowych zasad, których przestrzeganie leży w naszym bezpośrednim interesie. Nie chodzi tu o to, by ktoś nas pouczał - chodzi o spokój nasz i naszych bliskich. Plaża i morza to jednak całkiem niebezpieczne miejsce. Warto zapamiętać te kilka reguł, które być może będą nam kiedyś potrzebna i uratują życie (lub choćby portfel przed zapłaceniem mandatu)

 Zasady panujące na plaży warto rozdzielić na dwie grupy. Jedną z nich jest niewątpliwie ta część reguł, które mogą nam uratować życie - ostrzeżenia i znaki od ratowników:

 Gdy przyniesiemy swój leżak ubrani (lub nie) w strój kąpielowy z mocnym nastawieniem na wspaniały wypoczynek nie zapominajmy o rozsądku. Po pierwsze - największym wrogiem amatorów pływania i leżakowania jest alkohol. Nierozsądnym jest wchodzić do wody pod jego wpływem - w ten sposób sami prosimy się o niebezpieczną sytuację. Opalanie się w mocno”niedzisiejszym” stanie także jest nieodpowiedzialne - możemy np: zasnąć i mieć wyjątkowo niechcianą opaleniznę. Podobnie sprawa ma się z całą resztą środków odurzających.
Patrzmy tez na flagi, jakie wywieszają ratownicy - dzięki nim będziemy wiedzieć jaka jest aktualna sytuacja na plaży:
- BRAK FLAGI - nie ma ratowników, jest zakaz kąpieli!

- CZERWONA FLAGA - woda jest niebezpieczna - możemy co prawda wylegiwać się w słońcu, ale nie warto wskakiwać w morskie fale.

- BIAŁA FLAGA - plaża jak i woda otwarte i nadzorowane - możemy do woli (ale oczywiście z rozsądkiem) bawić się i spędzać miło czas.

 

Druga grupa zasad, to te które umieszczone są na tablicach informacyjnych przy wejściu na plażę. Absolutnie bez sensu jest kłócić się z ich zasadnością, bo miejscowa policja nie pała zapewne miłością do turystów i z radością wypisuje mandaty za łamanie przepisów. Zwykle są to proste i rozsądne zakazy jak choćby nie rozpalanie ognisk na plaży, zakaz wnoszeni i spożywania środków odurzających i alkoholu czy też najzwyklejszy zakaz śmiecenia! Zwłaszcza ta ostatnia zasada jest wyjątkowo ważna - pozwólmy następnym pokoleniom cieszyć się z pięknych i CZYSTYCH plaż.